
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1.2 kV |
| Length | 15.8 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 20.8 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Switching Diode |
| Current Rating | 30 A |
| Output Current | 30 A |
| Forward Current | 30 A |
| Forward Voltage | 3.2 V |
| Power Dissipation | 125 W |
| Reverse Recovery Time | 85 ns |
| Average Rectified Current | 30 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1.2 kV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 300 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 300 A |
| Reverse Voltage | 1.2 kV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300 A |
| Reverse Current | 250 µA |
| Recovery Time | 85 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 2586
Distributors
pcbx
Unit Price$2.75942
Ext.Price$2.75942
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.75942 | $2.75942 |
| 10 | $2.43082 | $24.30820 |
| 25 | $2.23509 | $55.87725 |
| 50 | $2.05512 | $102.75600 |
| 100 | $1.88964 | $188.96400 |
| 300 | $1.73749 | $521.24700 |
| 500 | $1.59759 | $798.79500 |
